سبد خرید

دانش خطرناک‌

نویسنده در این کتاب نسبتاً مفصل مبانی نظری و تاریخچه‌ی علمی به نام اورینتالیسم یا شرق‌شناسی را به‌دقت بررسی کرده و، هرچند معتقد است که ابداً نمی‌توان «گاه‌شماریِ واحدی در چارچوبی واضح و معین به دست داد»، بر این نظر است که شرق‌شناسی، به معنای دقیق کلمه، از قرن‌های شانزدهم و هفدهم میلادی به دست کسانی چون گیّوم پوستل، یاکو گولیوس و ادوارد پوکاک پدید آمده است. شرق‌شناسی در ایران با کتاب مشهور ادوارد سعید مطرح شد و تصویری که اروین از شرق‌شناسی به دست می‌دهد تا حد زیادی نقطه‌ی مقابل دیدگاه سعید در کتاب «شرق‌شناسی» است. کتاب «دانش خطرناک» در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و برخلاف کتاب ادوارد سعید که نگاه ایدئولوژیک به شرق‌شناسی دارد سعی کرده تا با نگاهی بی‌طرف و فارغ از ایدئولوژی به شرق‌شناسی بپردازد. اروین تاریخ معاصر را در دانشگاه آکسفورد خواند. او تحصیلات تکمیلی‌اش را در دانشگاه مطالعات مشرق‌زمین و افریقا (SOAS) تحت نظارت برنارد لوئیس گذراند و در طول تحصیل به اسلام گروید. در سال ۱۹۷۲ استاد تاریخ قرون وسطی در دانشگاه سنت اندروز شد اما پنج‌سال بعد، در سال ۱۹۷۷ زندگی آکادمیک را رها کرد تا داستان‌نوسی را ادامه بدهد، البته او همچنان به‌طور پاره‌وقت در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج تدریس می‌کند.
ادامه
قیمت:
450,000 تومان

موجود

خرید نسخه الکترونیکی

پیشنهاد مطالعه

1 دیدگاه برای دانش خطرناک‌

  1. امیرحسین.ک

    با سلام خدمت ناشر محترم ، من این کتاب را تهیه کردم که در مشخصات آن چاپ اول به تابستان سال ۹۹ ذکر شده ، اما در اینجا چاپ اول را ۱۴۰۰ ذکر کرده اید که احتمالا سهوی پیش آمده.

    * دانشجویان و علاقه مندان به حوزه شرق شناسی و مطالعات اسلامی در غرب ، به هبچ وجه نباید از خواندن این کتاب صرف نظر کنند. بسیار کتاب مهم ، مفید ، و معتبری است و می توان در پژوهش های علمی به آن استناد کرد. ارجاعات هر فصل جداگانه و دقیق در پایان کتاب مشخص شده اند. چنانچه اگر پیشتر کتاب های دیگری با این محتوا خوانده باشید(مانند اسعدی، الویری ، نجیب العقیقی و دیگران) و بعد این کتاب را بخوانید کلی گویی هایی که قبلا خواندید را به کل فراموش خواهید کرد.
    از نشر ماهی سپاسگزارم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتاب‌های مرتبط