بیگانه

بیگانه

کتاب بیگانه را می‌توان یکی از درخشان‌ترین رمان‌های آلبر کامو دانست. این کتاب در سال ۱۹۴۲ و در ۱۵۹ صفحه به چاپ رسید. این اثر خواندنی از آلبر کامو توانست جایزه نوبل ادبیات ۱۹۵۷ را کسب کند. این کتاب را اولین بار جلال آل احمد به فارسی ترجمه کرده است.

درون مایه اصلی این اثر از آلبر کامو را می‌توان فلسفه اگزیستانسیالیسم در نظر گرفت.  داستان کتاب بیگانه درباره زندگی مردی است که حتی به فوت کردن مادرش اهمیت نمی‌دهد. شاید بتوان گفت یکی از تیزترین شروع‌ها را کتاب بیگانه کامو دارد. در شروع کتاب می‌خوانیم.

“امروز مامان مرد. شاید هم دیروز. نمی‌دانم. تلگرامی از خانه‌ی سالمندان به دستم رسید: مادر درگذشت. مراسم تدفین فردا. با احترام. این چیزی را نمی‌رساند. شاید هم دیروز بوده است.”

با خواندن این چند سطر از کتاب به خوبی می‌توانید درک کنید که بیگانه چه کسی است و چرا کامو اسم بیگانه را روی این رمان فلسفی خود گذاشته است.

این کتاب را می‌توان یکی از برترین و شاخص‌ترین رمان‌های پس از جنگ جهانی دانست. هر چند که کتاب بیگانه داستانی کشنده و جذب کننده دارد اما درک مفاهیم ابتدایی در این کتاب بسیار سخت و گاهی دشوار باشد.

با توجه به فلسفه مطرح شده در این کتاب که پوچ گرایی است می‌توان گفت که عمده مخاطبان این کتاب افراد بزرگسال هستند.

 

ادامه...

سفارش کتاب

خرید نسخه الکترونیکی

اشتراک گذاری این کتاب