محمد قائد

محمد قائد

محمد قائد شرفی، نویسنده و مترجم و روزنامه‌نگار، متولد ۱۳۲۹ در شیراز است. او از ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۲ در رشته‌ی روانشناسی در دانشگاه شیراز تحصیل کرده است.
     قائد در دهه‌ی ۱۳۵۰ در مجلات مقاله می‌نوشت و دبیر صفحه‌ی فرهنگی و عضو شورای سردبیری روزنامه‌ی آیندگان نیز بود. همچنین در نشریه‌ی کتاب جمعه، به سردبیری احمد شاملو، همکاری می‌کرد. او در سال‌های دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ در نشریه‌های مستقلی مانند جامعه سالم، آدینه، مجله فیلم و صنعت حمل و نقل قلم زد و در ۱۳۷۷ ماهنامه آموزشی- فرهنگی لوح را تأسیس کرد که ۱۵ شماره از آن به سردبیری خودش منتشر شد.
     قائد مقاله‌نویسی چیره‌دست است و تا به حال دو مجموعه از مقاله‌هاش با عنوان‌های دفترچه‌ی خاطرات و فراموشی و مقالات دیگر و ظلم، جهل و برزخیان زمین: نجوا و فریاد در برخورد فرهنگ‌ها منتشر شده است. علاوه بر این دو کتاب اثر دیگر او،با نام  عشقی: سیمای نجیب یک آنارشیست، به شرح زندگی و اندیشه‌ی میرزاده‌ی عشقی، شاعر عصر مشروطه، اختصاص دارد.
     علاوه بر آثار تألیفی کتاب‌هایی هم با ترجمه‌ی قائد در دست است: توپ‌های ماه اوت (باربارا تاکمن)، قدرت‌های جهان مطبوعات (مارتین واکر)، نخستین مسلمانان اروپا (برنارد لوئیس)، مبارزه علیه وضع موجود: جنبش دانشجویی آلمان ۱۹۵۵-۸۵ (سابینه فون دیرکه) و... 

ادامه مطلب