0
رتبه بندی شما: هیچ
دریافت PDF
عنوان اصلی

گذار روزگار

نويسنده رومن گاری
مترجم سمیه نوروزی
موضوع نقد ادبی
چاپ اول زمستان ۱۳۹۴
چاپ آخر پاییز ۱۳۹۶ (نوبت چاپ: ۲)
تعداد صفحه 90
قطع رقعی
زبان اصلي فرانسوی
شابک 978-964-9971-42-1
درباره کتاب
گذار روزگار متن پیاده‌شده‌ی گفت‌وگویی تصویری با گاری است که چند ماه پیش از درگذشت او انجام شده است. در سال 2014، به مناسبت صدمین سال تولد گاری، نشر گالیمار این کتاب را با ویرایش روژه گرونیه منتشر کرد. متن کتاب به شکل تک‌گویی گاری تنظیم شده است و می‌توان آن را به قول روژه گرونیه، ویراستار متن، واپسین فصل از خودزندگی‌نامه‌ی گاری دانست. کتاب به چهار بخش تقسیم شده است. گاری در هر بخش مقطعی از زندگی پرماجرایش را روایت می‌کند: دوران کودکی پررنج، جوانی و بلندپروازی‌هایش، حضور مؤثر در جنگ و همراهی با ژنرال دوگل، شهرت به‌دست‌آمده از نویسندگی، درگذشت مادرش که بیش از هر کسی دوستش داشت، کار سخنگویی فرانسه در سازمان ملل، فعالیت در هالیوود، ازدواج با جین سیبرگ (هنرپیشه فیلم از نفس افتاده) و... .
 
برگرفته از وبسایت کاغذ
 
درباره‌ی این کتاب:

بریده‌ای از کتاب:

ابتدای این گفت‌وگو به شما گفتم که آدمی زندگی را کم‌تر تجربه می‌کند تا زندگی آدمی را. حس من هم این است که زندگی‌ام مرا تجربه کرده؛ گویا بیش‌تر بازیچه‌ی زندگی بوده‌ام تا این‌که انتخابش کرده باشم. به‌علاوه، هرچه مشهورتر باشی، زدگی بیش‌تر به بازی‌ات می‌گیرد. شهرت پدیده‌ی عجیبی به همراه دارد، چیزی که همین‌جا دامن مرا هم گرفته، یعنی تصویری که به واسطه‌ی رسانه‌ها و دوربین‌های شما در ذهن مردم شکل می‌گیرد، تصویری بسیار دور از واقعیت آدم. هر روز، لابه‌لای هزار و یک مطلبی که درباره‌ام نوشته می‌شود، می‌بینم چه تصویر آرمانی و بی‌نقصی از من نشان می‌دهند، اما خودم این تصویر را مطلقاً به جا نمی‌آورم. 
به هر حال تفاوت بسیاری است میان خود نویسنده و آنچه که می‌نویسد. نویسنده چکیده‌ی خود و خیالش را به کتاب می‌بخشد و آنچه را که می‌ماند، به قول مالرو «توده‌ی حقیر اسرار» را، برای خود می‌گذارد. 

ادامه مطلب

95,000ریال

ارسال کردن دیدگاه جدید