5
رتبه بندی شما: هیچ میانگین: 5 (2 votes)
دریافت PDF
عنوان اصلی

عشقی: سیمای نجیب یک آنارشیست

نويسنده محمد قائد
مترجم
موضوع تاریخ، نقد ادبی
چاپ اول زمستان ۱۳۹۴
تعداد صفحه 288
قطع رقعی
زبان اصلي فارسی
شابک 978-964-209-239-0
درباره کتاب

عشقی دو ساله بود که ناصرالدین شاه قاجار ترور شد و ۲۹ ساله بود که رضاخان سردار سپه به ریاست هیئت‌الوزرا رسید. در ۲۱ سالگی نامه‌ی عشقی را در همدان منتشر کرد. در ۲۶ سالگی اپرای ایران را در اصفهان به روی صحنه برد. در ۲۷ سالگی نخستین شماره‌ی روزنامه قرن بیستم را منتشر کرد و در سی‌سالگی کشته شد.

ابتدای سال ۱۳۰۳ ترجیع‌بند «جمهوری‌نامه» علیه سردار سپه، که اساساً و عمدتاً کار ملک‌الشعرای بهار بود، به اسم او دررفت. چند ماه بعد، روزنامه‌ی تعطیل‌مانده‌اش، قرن بیستم، را واگذار کرد و در آن چند مضحک‌قلمی چاپ کردند، از جمله یکی که نماد بریتانیا را نشان می‌داد سوار بر خری که فوراً کنایه از سردار سپه تعبیر شد. شش روز بعد از انتظار این شماره عشقی کشته شد. 

به عرصه‌رسیدن میرازده‌ی عشقی همزمان با پایان دوره‌ی انتظار برای به‌بار نشستن فکر مشروطیت بود و نغمه‌های نارضایی بالا می‌گرفت: پس کجاست معجزات حکومت مشروطه؟ اما در عمل تمام آنچه از مجلس قانونگذاری بیرون م‌آمدر نطق‌های ملال‌آور و بی‌پایان بود و استیضاح پشت استیضاح برای انداختن کابینه و باز رئیس‌الوزراشدن آن یکی که چند ماه پیش‌تر برکنارش کرده بودند.

نویسنده تلاش کرده است روایتی منسجم از زندگی و مرگ عشقی ارائه دهد. کتاب در ۶ فصل و ۱ پیشگفتار و ۲ ضمیمه تنظیم شده است: پیشگفتار: نقد سیر اندیشه به‌عنوان ماجرای زندگی، فصل ۱- در صحنه‌ی پیکار اجتماعی، فصل ۲- جهان‌بینی و اندیشه‌ی سیاسی، فصل ۳- پاره‌ای عقاید و احساس‌ها، فصل ۴- ارزش ادبی، فصل ۵- مانیفست و بیانیه در قالب داستان منظوم، فصل ۶- تجربه‌ی روزنامه‌نگاری.

درباره‌ی این کتاب:

ادامه مطلب

220,000ریال

تالیفی دست اول، بسیار جالب و

5

تالیفی دست اول، بسیار جالب و آموزنده، خوشبختانه تجدید چاپ شد.

ارسال کردن دیدگاه جدید