3
رتبه بندی شما: هیچ میانگین: 3 (2 votes)
دریافت PDF
عنوان اصلی

زندگی عزیز

نويسنده آلیس مونرو
مترجم مژده دقیقی
موضوع ادبیات داستانی
چاپ اول بهار ۱۳۹۴
چاپ آخر تابستان 1397 (نوبت چاپ: 5)
تعداد صفحه 224
قطع رقعی
زبان اصلي انگلیسی
شابک 978-964-209-187-4
درباره کتاب
مجموعه‌داستان زندگی عزیز، که شامل یازده داستان کوتاه است، آخرین اثر نویسنده‌ی کانادایی، آلیس مونرو، است. داستان‌های این مجموعه در مناطق و شهرهای اطراف دریاچه هورن می‌گذرد و شخصیت‌هایش مانند شخصیت اغلب داستان‌های مونرو آدم‌هایی معمولی هستند.
     آلیس مونرو، برنده‌ی نوبل ادبیات ۲۰۱۳، از بزرگ‌ترین داستان‌کوتاه‌نویسان معاصر است. این بانوی ۸۲ ساله در داستان‌هایش تصویری موشکافانه از زندگی روزمره شخصیت‌هایش ارائه می‌کند. او بیشتر به زندگی آدم‌های شهرهای کوچک و محل وقوع داستان‌هایش می‌پردازد. شخصیت‌های زن در داستان‌های مونرو زنانی با روحیه و تفکر پیچیده هستند.
--
درباره‌ی آلیس مونرو و سبک منحصربه‌فردش
داستان‌های مونرو بی‌شک از داستان‌های ماندگار ادبیات داستانی است  و از نظر قدرت ادبی به رمان پهلو می‌زند و در بستری آرام از زندگی اتفاق می افتند. ولی در زیر جریان آرام داستان‌های او، اغلب رازی، رویدادی تلخ یا شیرین رفته رفته آشکار می‌شود. او راوی شکیبایی لحظه‌های روشنگر است. با شناختی عمیق از ذهن و روان انسان‌ها و طنزی عمیق و زیرپوستی. او فراز و فرود داستان‌هایش را در ذهن مخاطب می‌سازد....
مونرو مضامین داستان‌هایش را از زندگی روزمره مردم انتخاب می‌کند و نگاه ویژه‌یی به مسائل و جزییات زندگی زنان دارد. اگرچه به مشکلات و دغدغه‌های دختران جوان علاقه دارد، در کتاب های اخیرش به مسائل زنان میانسال و سالمند توجه بیشتری نشان داده است. 
خاطره در داستان هایش نقش مهمی دارد. شخصیت‌هایش را عمیقاً می‌شناسد و درباره زندگی آنها تأمل می‌کند و دیالوگ‌ها را با مهارت به کار می‌گیرد. صداقت در بیان، زبان شفاف و روان و دقت در جزییات از ویژگی‌های داستان‌های اوست....
مونرو تاکنون جوایز ادبی معتبری را از آن خود کرده است و مهمترین جایزه او نوبل ادبیات است. اما به خاطر این که او فردی منزوی و خجالتی است، حتی حاضر نشد که برای دریافت جایزه‌اش در مراسم جایزه شرکت کند. او نخستین نویسنده‌ای است که داستان کوتاه می‌نویسد و موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شده است.
دریافت جایزه نوبل ادبیات توسط او دوباره نگاه‌ها را معطوف به داستان کوتاه کرده است.
برگرفته از صحبت‌های خانم مژده دقیقی، در برنامه‌ی سه‌شنبه‌های هنوز (کتابفروشی هنوز) با موضوع «آلیس مونرو و داستان‌هایش»، در تاریخ ۲۲ دی ۹۴. 
--
درباره‌ی این کتاب:

ادامه مطلب

180,000ریال

ارسال کردن دیدگاه جدید