4.375
رتبه بندی شما: هیچ میانگین: 4.4 (8 votes)
دریافت PDF
عنوان اصلی

سوءتفاهم

نويسنده آلبر کامو
مترجم خشایار دیهیمی
موضوع ادبیات داستانی
چاپ اول پاییز ۱۳۹۰
چاپ آخر تابستان 1397 (نوبت چاپ: 7)
تعداد صفحه 96
قطع جیبی
زبان اصلي انگلیسی
شابک 978-964-9971-81-0
درباره کتاب
سوءتفاهم، دومین نمایش‌نامه‌ی آلبر کامو، در مسافرخانه‌ای در قلب چکسلواکی می‌گذرد، مسافرخانه‌ای که دو زن اداره‌اش می‌کنند؛ مادری پیر و دخترش، مارتا. در آغاز نمایش‌نامه آن دو مشغول صحبت درباره‌ی ورود مسافری تازه هستند که می‌خواهند به او دارو بخورانند و همان شب در دریاچه‌ی سد غرقش کنند، درست همان‌طور که با مسافران پیش از او کرده‌اند. اگرچه هویت مسافر بر تماشاگران آشکار است، مادر پیر و دخترش او را به جا نمی‌آورند. او در اصل فرزند مادر و برادر دختر است که بیست سال پیش پسری ولنگار بوده و خانه و کاشانه‌اش را ترک کرده است.
     سوءتفاهم از لحاظ ساختار بازگشتی است به تئاتر یونان: آن حالت خشک آدمک‌وار دو زن، زنجیره‌ی مرگبار جنایتی که جنایتی دیگر را به دنبال می‌آورد، قتل در درون خانواده، پیشرفت توقف‌ناپذیر و تعدیل‌ناپذیر قصد و نیت نخستین، و درون‌مایه‌ی بازشناسی.
(برگرفته از کتاب آلبر کامو از مجموعهی نسل قلم)  
 
بخشی از معرفی کتاب سوءتفاهم در سایت معرفی و نقد کتاب تهران: 
کامو معنای امری به نام «سوءتفاهم» را در همان ابتدا به‌صورت ضمنی و در پس گفت‌وگوها برایمان تعریف می‌کند: شاید بیهوده می‌گوییم سوءتفاهم امری است که پیش می‌آید. مادر و مارتا سوء‌تفاهم را پیش می‌آورند و آن را ایجاد می‌کنند.
در سوء‌تفاهم، کامو به شکلی زیبا و بی‌رحمانه پرده از رنگ‌های خالی از حقیقتِ زندگیِ روزمره برمی‌دارد و جانِ زندگی انسان را در قالب داستانی زنده و محکم به تصویر می‌کشد. متن کامل را از اینجا بخوانید. 

ادامه مطلب

90,000ریال

ارسال کردن دیدگاه جدید